Przystępując do budowy własnego mieszkania, na pewno każdy chciałby wybudować dom wybitnie porządny, komfortowy, ładny, jednakże kosztem jak najmniejszym, a wobec tego po prostu przy minimalnym nakładzie, zwłaszcza, jeżeli ma to być dom inteligentny – inteligentne rozwiązania do domu. Niemniej jednak musimy mieć świadomość, iż tanio nie zawsze oznacza dobrze, a wprost odwrotnie – działa to najczęściej w przeciwnym kierunku. Na miarodajnych rzeczach z pewnością wolno zaoszczędzić podczas budowy domu, na przykład rezygnując z podpiwniczenia domu wolno zredukować wydatki jego postawienia nawet do 30 procent.

Kolejne oszczędności to jak najmniejsza ilość zakamarków w domu, W jaki sposób również przeznaczenie dachu w miarę prostego w swojej konstrukcji, a nie o niezmiernie wymyślnych kształtach. Nie wolno jednak pozwolić sobie na oszczędnościach choćby w postaci gorszej jakości samych materiałów budowniczych.

Zastosowanie na przykład cegły słabej jakości wywoła, że będzie ona pękała, co może z kolei spowodować chylenie się ścian i niewyobrażalne straty, a wyraźnie zagrożenie dla przyszłych mieszkańców. Również zaprawy, użyte do budowy domu, muszą być dobrej jakości, a ich zastosowanie powinno być zgodne z zaleceniami producenta, nie można kłaść w następstwie tego zaprawy o mniejszej grubości aniżeli zalecana.

Planując budowę swojego domu, warto jest tak zaplanować poszczególne jej etapy, by optymalnie wykorzystać warunki pogodowe oraz nie mieć przy okazji tego typu problemów, iż mróz utrudni nam na przykład dokończenie pewnego etapu budowy. W następstwie tego najlepszym, optymalnym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie prac budowniczych wczesną wiosną, żeby najpóźniej w miesiącach jesiennych ukończyć prace na zewnątrz budynku, gdy będzie on już zadaszony, okna oraz drzwi będą zamontowane.