Tokarka to machina użytkowana do mechanicznej obróbki jakichkolwiek rzeczy. Tokarki cnc ofiarowane są do obróbki ubytkowej liczącej na ścinaniu poszczególnych części jakiegokolwiek przedmiotu – wypróbuj Toczenie CNC. W ten sposób uzyskiwane są tak nazywane wióry.

Kształt części roboczej tego sprzętu jest zaostrzony. Mają one kształt przybliżony do walców lub także stożków. Podstawowym przyrządem jest wiertło lub też nóż tokarski inaczej narzędzie jednoostrzowe używane w przeróżnego typu tokarkach. Obróbka taka oznaczana jest toczeniem.

Jest to obrabianie brył peryferyjne i wewnętrzne. Jest to wprowadzanie danego przedmiotu w ruch kołowy bądź też również obrotowy. Tokarki dzielą się na m.in. kłowe a potem na kopiarki, ciężkie, precyzyjne, wielonożowe oraz uniwersalne. Dodatkowym typem tokarek są uchwytowe, karuzelowe, tarczowe, półautomaty tokarskie, rewolwerowe, automaty tokarskie wielowrzecionowe oraz jednowrzecionowe, zataczarki inaczej służą do zataczania ostrzy narzędzi o wielu ostrzach, zegarmistrzowskie i branżowe nazywane również jako wyjątkowe.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY