Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone

Co to sprężarka oraz jakim sposobem funkcjonuje?

Sprężarki to narzędzia, z jakimi napotykamy się dość w szeregu przypadków. Są obecne w wielu zakładach przemysłowych, oraz… W dowolnym, pospolitym domu! Wentylator, lodówka czy odkurzacz. To jedynie drobne przykłady. Głównym zadaniem przeciętnej sprężarki jest natężanie ciśnienia gazów. Nieraz oczekiwany jest rezultat wymuszenia przepływu medium. Mamy prawo także swobodnie zmienić temperaturę i gęstość wskazanego czynnika. W jaki sposób widać, sprężarka jest urządzeniem zdolnym do przekształcania jednej formy energii w drugą. Na wlocie do zbiornika panuje ciśnienie niższe od atmosferycznego.

Oznaczamy je ciśnieniem ssawnym. Wyłonione medium zostaje zassane, a w następnej kolejności sprężone. Dzięki ciśnieniu tłocznemu, gaz wydostaje się na zewnątrz maszyny. Ciśnienie na wylocie powinno posiadać o wiele większą wartość, niż atmosferyczne. Inaczej medium nie uwolni się ze zbiornika. Bardzo ważnym elementem jakiejkolwiek sprężarki jest układ chłodzący. Sprężaniu gazów towarzyszą znaczące straty energii w postaci ciepła.

W następstwie tego niezbędna jest obecność chłodnicy. W przeciwstawnym wypadku, dojdzie do przegrzania maszyny, a nawet jej zniszczenia! Zadaniem sprężarki jest zwiększenie ciśnienia wskazanego gazu. Taki efekt nazywamy sprężaniem – tu niezbędne są akcesoria rodzaju kompresory śrubowe. Gazy mają swobodną budowę molekularną. Wskutek tego tak łatwo zmienić ich kształt oraz objętość. Wymaga to niemniej jednak gigantycznych nakładów energii. Stosuje się do celu pracę mechaniczną. Gaz pozostaje sprężony w szczelnym, zamkniętym zbiorniku.

Tudzież wyeksploatowana do tego energia przekształca się w ciepło. Stąd obligatoryjna obecność chłodnicy. Bez wyśmienitego systemu chłodzenia, sprężarka niesłychanie szybko uległaby uszkodzeniu. Do wnętrza maszyny gaz zostaje zassany. Tuż przy wlocie dominuje ciśnienie ssawne, nieco niższe od atmosferycznego.

Natomiast ciśnienie przy wyjściu ze zbiornika jest niezwykle wysokie. To właśnie dzięki temu czynnik jest prędko przetłaczany na zewnątrz. Oprócz zmiany ciśnienia, praca sprężarki powoduje kilka innych rezultatów. Następuje zmiana gęstości oraz temperatury czynnika. Cząsteczki gazu zostają nadzwyczaj stłoczone. Tudzież za pomocą chłodnicy kontrolujemy uwalniane ciepło. Dopuszczalne jest także wymuszenie przepływu medium. Nawet domowy wentylator intensyfikuje ruch powietrza w określonym kierunku.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz