Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone

Czy świadectwo energetyczne jest aktualnie wymagane

Posiadacze domów i mieszkań mają sporo różnych obowiązków. Od pewnego czasu jednym z nich jest wykonanie energetycznego świadectwa. Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który dokładnie określa, jakie będzie ogólne zapotrzebowanie na energię, wiążące się z użytkowaniem budynku na co dzień. W pierwszej kolejności to dotyczy ogrzewania i wentylacji, lecz również oświetlenia czy podgrzewania wody użytkowej.

Przepisy wiążące się z koniecznością robienia takich certyfikatów wynikają z przepisów unijnych, i nasze krajowe prawodawstwo jest dostosowane do nich. Aktualnie takimi certyfikatami dysponować muszą wszystkie budynku, które zostały postawione po 2009 roku, rzecz jasna każdy nowy również podlega temu obowiązkowi. Jeśli będzie chodzić o starsze budynki, to właściciel zrobić będzie musiał świadectwo tylko wtedy, kiedy swoją nieruchomość zamierza wynająć albo sprzedać. Ale wszystko wskazuje na to, że za jakiś czas wszystkie obiekty będą musiały posiadać taki dokument, ponieważ przepisy wyraźnie zaczynają iść w taką stronę.

Obecnie Świadectwa energetyczne są dość szybkie do zrobienia, gdyż na rynku funkcjonuje wielu specjalistów, którzy się tym zajmują. Ceny za wykonanie audytu zaczynają się od kilkuset złotych za niewielki garaż czy mieszkanie, a mogą się skończyć na paru tysiącach w przypadku dużych, wielorodzinnych budynków. Trzeba też pamiętać, że jeśli ktoś sobie zaniedba wyrobienie certyfikatu, to narażony być może na grzywnę. A ta wcale do małych nie należy, bo może wynosić nawet do pięciu tysięcy.

+Tekst Sponsorowany+

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz